Львів, озеро Стосика

Корупція чистої води: як чиновники документально осушили озеро (і при чому тут Козловський)

Львів може приємно дивувати не тільки архітектурою, а й природою. Навіть ті, хто живе тут давно, не завжди можуть здогадуватися, які цікаві речі можна побачити за якихось десять хвилин пішки від дому. І одне з таких вартих уваги місць – озеро Стосика.

Знаходиться воно поруч з 6-им Заозерним провулком та вул. Замарстинівською, 270:

Став Стосика з повітря, біля Замарстинівської

Чим озеро Стосика особливе? Є декілька речей, які вам варто про нього знати:

  • Це єдине у Львові озеро, де живуть болотні черепахи, яких вперше помітили тут близько 5 років тому
  • А ще, його повноправними господарями є близько двох десятків диких качок, суверенітет яких тут беззаперечний 
  • Своє ім’я став отримав на честь Йосипа Стосика – чоловіка, який колись тут жив і працював на цегельні поруч, і доклав зусиль для облагородження ставу
  • Озеро живиться джерелами з Брюховицького лісу, тому в ньому чиста вода і сформувалася своя особлива фауна, що рідко зустрічається у Львові
  • Це природня водойма, яка була позначена ще на карті Фрідріха фон Mіґa 1783 року.

Але є дещо не менш важливе, що варто знати кожному, хто зараз читає ці рядки. А саме:

Територію навколо озера хочуть забудувати багатоповерхівками, що фактично приведе до його знищення!

Місцеві мешканці впевнені, що в такому випадку його чекає доля водойми на Панча, яка зараз являє собою сумне видовище. Це фактично велика калюжа з застояною водою, єдиними постійними представниками флори якого залишилися комарі…

Може здатися фантастикою, але сувора львівська реальність – рік потому як маслозавод припинив свою діяльність, треті особи оформляють кадастровий номер на право користування землею, яку маслозавод втратив через припинення діяльності і оформляють ділянку як суходіл (!!!). А мерія такі документи успішно погоджує (натисніть для збільшення):

Що роблять депутати від ЛМР і чиї інтереси тут задіяні

У 1997 році озеро передали у користування ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод», як технічну водойму. В 2009 році завод визнано банкрутом, розпочатий процес ліквідації, але озеро у власність територіальної громади не повернули.

В березні 2020 року відбулося голосування, на якому депутат Григорій Козловський закликав підтримати будівництво житлових багатоповерхівок на території біля озера Стосіка. Хоча, це не дозволено тут ні генпланом, ні зонуванням території, а місцева громада виступає різко проти, оскільки тут передбачена паркова зона. 

Пряма мова депутата ЛМР Григорія Козловського – з 6 години 40 хвилин.

У підсумку, за рішення яке просував Козловський, проголосував 31 депутат з 33 необхідних. Доля озера і цілого району фактично висіла на волосині, і з такою незначною перевагою, стає зрозуміло, що просто так історія не закінчиться. 

При голосуванні по питанню 6 зміни до ДПТ Під Голоско (можна переглянути протокол голосування на сесії), проти було всього декілька депутатів – І.Оршак, Т.Чолій, Р.Іванців, та депутат від Самопомочі – Крицак. Решта або “За” або утрималися. При тому, що люди перед сесією пройшли всі комісії і розмовляли з усіма.

Офіційно замовником ДПТ є Тарас Мороз, земельну ділянку він  отримав під час каденції “Свободи”. Як йому і декільком суміжним землекористування вдалося їх приватизувати, яка знаходиться частково в зоні рекреації – залишається загадкою.

Як ЛМР своєю бездіяльністю реалізовує “схеми”

Паспорт водного об’єкта, який має поновлюватися кожні 5 років і бути затверджений в Агентстві водних ресурсів не поновлювався і не затверджувався. Остання копія була нам надана на особистій зустрічі з Геленою Пайонкевич на початку лютого 2020 р. Паспорт за 2012 рік не затверджений.

Поряд з тим Міськрада допомагає ТОВ БК “Приватбуд” виробити паспорт озера в лютому 2019 р. На особистій зустрічі ініційованій Коровайником С. (27.01.2020) адвокат вищеназваної фірми, яка є дочірньою від “РІЄЛ”, нам було представлено цей паспорт і акт купівлі ними земельної ділянки під озером. Представники міської ради на всі ці порушення закону закривали очі.

В процесі розслідування стало відомо, що фірмою Темп на торгах, як кредитора маслозаводу було куплено майно. Потім безкоштовно передано його в статутний капітал фірми “Приватбуд”, яка створена якраз через день після торгів. Дивні збіги є також і з засновниками та власниками цих фірм.

Згідно закону про банкрутство земельні ділянки, які були надані в користування, особливо водойми, продажу не підлягають і права до кредитора не переходять. Наразі власником є міська рада.

На офіційному сайті біржі ця земельна ділянка в жодному лоті не зазначалася. Це викликає багато запитань про законність цієї оборудки.

В лютому цього року фірма “Приватбуд” подає в держгеокадастр  документи на вироблення кадастрового номера ділянки і всіх документів, є відповідно замовником і платником. Міська рада підписує їм акт погодження меж! 

Це не прикрита афера на користь третіх осіб!

Як громада намагається зберегти озеро Стосика

Місцеві мешканці докладають зусиль для облаштування території, але без підтримки міста це складно. Навколо переважно особняки, тому не вистачає ні людей, ні ресурсів.

Люди чудово це розуміють, тому вирішили більш активно працювати в напрямі громадських проектів. Спільними силами вони розробили проект облагородження озера Стосика, петиція на підтримку котрого, зібрала необхідних 500 голосів буквально за три дні!

Нижче ви можете побачити візуалізації, як все мало б виглядати:

Також планується провести реконструкцію одного з джерел, яке наразі має такий вигляд:

Джерело біля озера Стосика

Ось як воно має виглядати після реконструкції:

Фото: Управління екології ЛМР

Тим не менш, на сьогоднішній день, для втілення петиції від мешканців, за яку проголосували депутати, міською владою не зроблено жодних кроків. І тільки від нас усіх і максимального привернення уваги до того, що відбувається, і залежить майбутня доля чудового озера. 

Просто поділіться цією публікацією в соцмережах – і вже цим ви зможете нам допомогти!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *